Školní TV na akci Televize v televizi

Školní televize ZŠ TGM Borohrádek již od roku 2012 spolupracuje s Českou televizí. Členové mediálního kroužku tvoří reportáže pro pořad Zprávičky a webové stránky ČT24, žáci vystupovali v pořadu Zprávičky a účastnili se několika akcí pod záštitou České televize. Tentokrát byli borohrádečtí školáci pozváni do pražského sídla ČT na Kavčích horách na již třetí celodenní seminář s názvem Televize v televizi.

Dne 4. listopadu 2014 se v Praze setkaly redakční týmy z jedenácti školních a studentských televizí z různých koutů republiky. Připraven pro ně byl program zaměřený na zpravodajství.

Po úvodním přivítání generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem následovala přednáška zástupců šéfredaktora zpravodajství Michala Kubaly a Čestmíra Fraňka. Další část byla věnována rozboru videí zpracovaných přítomnými redakčními týmy. Úkolem totiž bylo zpracovat reportáž na téma Komunální volby v obci, kde sídlí naše škola. Vzhledem k tomu, že v případě naší televize na úkolu pracovali především nováčci ze šesté a sedmé třídy a žáky jsme nechtěli zapojovat do průběhu místních voleb a jejich hodnocení, pojali jsme úkol odlišným způsobem. Naši mladí reportéři, kameramani a střihači zpracovali video s názvem Politika očima dětí. S připravenými otázkami se vydávali za nejmladšími školáky a zjišťovali, kdo je podle dětí politik, co politik během dne dělá, co by školáci změnili jako politici nebo co jsou to volby. Členové školní televize si tak v praxi vyzkoušeli osvojované dovednosti a vytvořili video, ve kterém nechybí originální dětské pohledy a vtipné odpovědi.

Dopolední program byl zakončen besedou s vedoucím moderátorem pořadu Události Jakubem Železným.

Dále byla připravena exkurze do budovy zpravodajství, ve které si žáci a studenti mohli prohlédnout několik studií i newsroom. Rovněž se setkali s dramaturgem pořadu Zprávičky Petrem Kopeckým a editorem Pavlem Benešem, kteří představili možnosti další formy spolupráce. Kameramani Libor Ungermann a Tomáš Dusil prezentovali nové trendy v tvorbě reportáží.

Po teoretické přípravě, besedách a exkurzi přišly na řadu praktické workshopy, do nichž se žáci v předstihu hlásili dle svých zájmů. Pod vedením profesionálů sei věnovali práci s kamerou, vyzkoušeli si, co obnáší práce režiséra či editora, pracovali na zlepšení svého hlasového projevu, dozvěděli se, v jakém oblečení vystupovat před kamerou či jak prezentovat televizi na sociálních sítí. Žáci se rovněž mohli zúčastnili moderátorské dílny, v rámci které uváděli jeden díl pořadu Zprávičky.

Program byl zakončen v sále, kde si školáci mohli prohlédnout různou techniku, vyzkoušet si čtecí zařízení nebo si obléci různé filmové kostýmy.  

Zpětná vazba od České televize, možnost porovnávat tvorbu dětských a studentských redakčních týmů a samozřejmě exkurze, workshopy či přednášky pod vedením opravdových profesionálů jsou pro školní televize velice přínosné a motivující, za což ČT patří velké poděkování. Borohrádecký tým se na akci mimo jiné seznámil s postupem přípravy telemostu, a tak o dva dny později natočil telemost, jehož prostřednictvím  byl v pořadu Zprávičky představen den otevřených dveří borohrádecké školy.


 

Ohlasy žáků

Dne 4. 11. 2014 jsme se zúčastnili s mediálním kroužkem dalšího setkání v České televizi v Praze. Naším úkolem bylo natočit reportáž o komunálních volbách. Naše příspěvky jsme spolu s dalšími školami konzultovali s dramaturgy a moderátory.

Jako vždy byl pro nás připraven bohatý program. Všichni jsme byli přivítáni ředitelem ČT a poté jsme se rozdělili do skupin, kde si někteří z nás mohli vyzkoušet práci s kamerou, další se podívali do maskéren a byli jsme seznámeni s novými postupy točení reportáží.

Celý den jsme si velice užili a těšíme se na další setkání.

Michaela Zahajská, 9. třída

 

V ČT se mi moc líbilo. Zajímavé byly přednášky o zpravodajství, byla jsem na workshopu moderátorská dílna, tam jsme si mohli vyzkoušet mluvení na kameru a také odmoderovat zprávičky na ČT:D.                                                   

Anna Haladová, 6. třída

 

V České televizi se mi líbilo, hlavně se mi líbila přednáška Jakuba Železného.

Byl jsem na workshopu pro kameramany a editory a tam se mi moc líbilo.

Koukali jsme na reportáže natočené iPhonem a kamerou GoPro.

Zkoušeli jsme si práci se stativy a kamerami, koukli jsme na programy ke stříhání videí přímo v iPhonu  a iPadu. Moc se mi tam líbilo a už se těším na další akci s Českou televizí.

Lukáš Černý, 7. třída

 

Program akce Televize v televizi byl zahájen v sále, kde proběhly přednášky a kde jsme rozebírali videa. Poté jsme byli rozděleni na worskhopy. Já jsem si vybrala workshop TV a móda. Ukázali nám kostýmy, maskérny a různá studia. Byl to velmi užitečný výlet.

Kamila Berounská, 9. třída

 

Návštěva v ČT se mi líbila. Opět to bylo úplně něco jiného. Hodně se mi líbily příběhy a rady reportérů, protože byly opravdu poučné a mohly by se nám do budoucna hodit. Workshopy byly také hodně povedené a hlavně bylo opravdu dobré, že jsme si mohli všechno vyzkoušet a projít.

Já byl na workshopu pro režiséry, který byl opravdu vydařený. Zkusili jsme si práci režiséra a dozvídali jsme se, co taková práce obnáší. Prohlédli jsme si studio, technické věci, a dokonce jsme si mohli zkusit dirigovat moderátory.

Jaroslav Bártl, 9. třída


V České televizi se mi líbilo. Zaujala mě exkurze po zpravodajství. Byli jsme také v moderátorské dílně a zkusili jsme si moderovat, velmi mě to bavilo. Rovněž jsme se setkali s moderátorem Petrem Srnou.

Zuzana Loufková, 6. třída


V České televizi se mi moc líbilo. Byla jsem na workshopu kamera a technika, kde nám ukazovali, jak se stříhá.

Natálie Čejková, 6. třída

 

Fotografie z akce

Zprávičky, 4. 11. 2014

Mgr. Michal Přibyl | 18.11.2014 v 20:53