Hlavní menu

Facebook ZŠ TGM Borohrádek

Vyhledávání

 

Kalendář akcí

Kalendář akcí
POÚTSTČTSONE
26
27 28 29 1
2 3
4
5 6 7 8 9 10
11 12 13 14
15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
29 30 31
1 2 3 4 5 6
7

« Předchozí měsíc březen 2024 Další měsíc »

Podporují nás

AVEPO SECA Lesy ČR Město Borohrádek Stříž

Probíhá...

Dpučování žáků škol

Euroregion Glacensis

Ve školním roce 2001 - 2002 jsme navázali spolupráci se školou v polských Cieplowodách. V květnu 2002 jsme uspořádali první exkurzi pedagogů a žáků do Polska  a v červnu 2002 jsme přivítali polské učitele a žáky v Borohrádku. Od této doby jsme v neustálém kontaktu. Původní spolupráce škol se rošířila i na spolupráci města Borohrádku a gminy Cieplowody v rámci projektů Euroregionu Glacensis.

Finanční podpora Euroregionu Glacensis nám umožnila organizovat výměnné pobyty, při kterých jsme se opravdu dobře poznali. A na co naši žáci a učitelé nejraději vzpomínají?

Polští učitelé a žáci nás vždy přivítali nějakým překvapením – ať už to byla nacvičená česká hymna, Mládkův Jožin z bažin či známé Holky z naší školky. Naši hostitelé se vždy snažili připravit zajímavý program. Poznali jsme důkladně cieplowodskou školu, kde obdivujeme moderní řešení budovy, víceúčelovou sportovní halu, perfektní zařízení pro sport. Jezdíme i na výlety po okolí. Líbilo se nám v Zabkovicích, ve Zlotém Stoku, překvapilo nás krásné historické centrum Wroclavi.

Pro naše polské partnery také my připravujeme každoročně něco zajímavého. Naše společné aktivity jsou zdokumentovány v novinových článcích, na fotografiích, na webových stránkách školy.

ZŠ TGM Borohrádek pravidelně organizuje pěveckou soutěž Zlatý slavík. V roce 2003 se jí poprvé účastnili i cieplowodští žáci a učitelé, i když pouze jako hosté. O rok později již s našimi žáky soutěžili a zpěvačka  z Cieplowod obsadila třetí místo. V roce 2012 jsme si společné soutěžení zopakovali.

Rádi vzpomínáme na Dny česko – polské integrace v uplynulých letech. V roce 2009 jsme přivítali polské kamarády v táborovém areálu v Horním Jelení. Žáci společně pracovali při vyučování, sportovali v projektových červených tričkách, navštívili radnici, kde je přivítal pan starosta Milan Maček. Díly pozvání borohrádeckých hasičů si  děti  mohly prohlédnout hasičskou zbrojnici a hlavně hasičská auta.

V roce 2010 naše děti společně pobývaly na Zderazi.  Navštívili jsme rokokový zámek Nové Hrady, muzeum cyklistiky, prohlédli jsme si skalní obydlí, hledali poklad v Toulavcových maštalích. Ve škole jsme si ještě zasportovali a zatancovali v rytmu disko.

Mezi oblíbené činnosti žáků obou zemí patří tvorba obrázkového česko – polského slovníku. Při všech aktivitách jsou žáci zvyklí pracovat ve smíšených česko – polských skupinách. Učí se komunikovat, pracovat v týmu, dělit si úkoly, zodpovídat za svěřenou práci.

Díky spolupráci našich škol v rámci  Euroregionu Glacensis mají děti možnost poznat, jak se žije v zemi severních sousedů. Zjišťujeme, jak mnoho máme společného a uvědomujeme si, že nám je spolu dobře, že se těšíme na další spolupráci.

Přínosem pro školu je také výpočetní a prezentační technika získaná v rámci projektu. Používáme ji při mezinárodních setkáních pro prezentaci školních aktivit a samozřejmě i při běžné výuce.

Máme radost i z právě realizovaného projektu Společné dějiny a tradice - to je naše koalice,  který  umožňuje pokračovat v naší spolupráci. Tento projekt je zaměřen na historii. V květnu 2012 jsme zorganizovali výstavu Historie Borohrádku a Cieplowod očima dětí, v červnu 2012 jsme tři dny pobývali v Cieplowodách, kde jsme pracovali v různých workshopech a podíleli se na vytváření deskové hry tematicky založené na historii a zeměpisu našich regionů. Reportáž naší Školní televize o Dnu historie v Borohrádku byla zveřejněna na webových stránkách ČT1. Reportáž o pochodu historickými místy Borohrádku byla zveřejněna nejprve na webových stránkách ČT 1 a poté byla dokonce odvysílána na ČT 1 v pořadu Zprávičky. Dne 24. 10. 2012 se uskutečnila soutěž smíšených česko - polských družstev ve znalostech historie.